W odwiedziny do Władka

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

„Władek” to często używane zarówno przez miejscowych jak i turystów określenie miejscowości turystycznej Władysławowo. Nieformalne nazwanie tego rejonu w ten sposób utarło się już dawno temu. Wśród wczasowiczów kierujących się nad Bałtyk takie sformułowanie jest zatem czymś naturalnym i kojarzonym od razu z opisywaną tu miejscowością.

 

Władysławowo znajduje się zaraz niedaleko Krynicy Morskiej, dlatego też bardzo pokaźne grono turystów przybywa tu po drodze – jadąc do albo kierując się z obszarów Krynicy. Miejscowość powstała na bazie zespolenia terytoriów starych trzech osad niegdyś istniejących pod nazwami Cetniewa, Hallerowa oraz Szotland. Teraz te same określenia zachowano, a nawet ich podobny układ przestrzenny, lecz każda z osobna stanowi dzielnicę miasta. Ogólnie na terenie Władysławowa przykuwają uwagę plaże. Rozłożyste, piaszczyste, przestronne i bezpieczne dla plażowiczów ciągną się w granicach kurortu na aż dwudziestu trzech kilometrach. W ten zakątek Polski licznie przybywają turyści z całego kraju, ale zwłaszcza preferują Władysławowo warszawiacy. Nie jest to jednakże tradycyjna miejscowość wypoczynkowa, która nie ma wczasowiczom nic więcej do zaoferowania poza standardowymi wypadami na plażę. Istnieje tu wiele ciekawych miejsc, które śmiało można zaliczyć do obiektów architektonicznych będących symbolem Władysławowa. Takimi budynkami jest chociaż Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Królowej Wychodźstwa Polskiego oraz Dom Rybaka, a więc obiekt, który zaliczany jest do grupy wiodących pereł architektury socrealistycznej nie tylko regionu pomorskiego, ale ogólnie. Władysławowo wiele lat funkcjonowało jako miejscowość znana jako Wielka Wieś. Tak było dokładnie do roku 1952. Umiejscowione na północy kraju miasteczko leży na Pobrzeżu Gdańskim, tuż nad Bałtykiem, mając do niego bezpośredni dostęp oraz nad Zatoką Pucką. Centralnym punktem okazuje się port morski. Powierzchnia Władysławowa to niespełna 12, 6 kilometrów kwadratowych, co stanowi przeszło trzydzieści procent powierzchni całej gminy. Taki obszar miejscowości formalnie istnieje od dnia 1 stycznia bieżącego roku, kiedy dokonano pewnych zmian administracyjnych. Miejscowość jest ważną częścią Pobrzeża Kaszubskiego. Jego terytorium zostało podzielone na pięć dzielnic – Hallerowo, Cetniewo, Szotland – o których zresztą wspomnieliśmy we fragmentach wcześniejszych, jak również Śródmieście i Żwirowa. Ponadto można także uznać za część miasta Władysławowo Poczernino. Nie jest to wprawdzie dzielnica, ale także „dołącza się” ten zakątek do charakteryzowanej miejscowości. Jest to tak jakby swego rodzaju poddzielnica dzielnicy Cetniewa.

 

Kiedy przybywamy do Władysławowa w sezonie typowo letnim raczej nie ma problemów ze znalezieniem sobie konkretnego zajęcia. Można połazić po okolicy, zorganizować sobie wyprawę po sąsiednich miejscowościach, po obcować z przyrodą, uprawiać sporty wodne oraz uczestniczyć w rozmaitych przedsięwzięciach kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjnych, które na tym terenie są systematycznie przygotowywane. Jednakże to nie wszystko, po co warto udać się w ten kierunek. Równie wiele jest też cennych zabytków, z czego za najważniejsze należy uznać chronione prawnie kościół pod wyzwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, powstały w latach 1932 – 1936, pamiątkowe domy takie jak dom generała Hallera i dom przy ul. Merkleina 4. Wartość sentymentalną i historyczną mają tez dom modernistyczny przy ul. Nadmorskiej 11, który pochodzi z 1939 roku oraz Dom Rybaka, o którym pisaliśmy trochę powyżej. Jest to niebanalny obiekt wzniesiony w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pełnił on przez długi czas funkcję swego rodzaju hotelu dla rybaków, chętnie przebywających na terenie tej miejscowości. Dzisiaj natomiast jest to placówka urzędu miasta, z kolei wieża umiejscowiona na szczycie Domu Rybaka jest punktem widokowym. Na wysokości czterdziestu pięciu metrów nad poziomem morza znajduje się natomiast niższy taras budynku. Wyższy z kolei sięga aż sześćdziesięciu trzech metrów nad poziomem morza. Wchodząc na ten taras da się ujrzeć całą panoramę miejską oraz przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Dla miłośników architektury miasto przygotowało też sporo pomników – popiersie Antoniego Abrahama w Hallerowie, pomnik generała Hallera, pomnik Męczenników Wielkiej Wsi usytuowany w dzielnicy Szotland, cmentarz pomordowanych we wrześniu 1939 roku.

 

Ze względu na to, że Władysławowo leży tuż nad Zatoką Pucką oraz otwartym morzem, a także dlatego, iż niedaleko jest usytuowany Nadmorski Park Krajobrazowy, miejscowość tą można uznać za rejon z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Na terenie miasta jest przyciągający turystów por morski wraz z molo. Ponadto znajduje się tu aż pięć zorganizowanych, sezonowych nadmorskich kąpielisk. Atrakcją dla całych rodzin okazuje się umiejscowiony w okolicy ul. Gen. Józefa Hallera Lunapark Sowiński. Na jego terenie z kolei przygotowano niebanalne rozrywki takie jak możliwość skorzystania z młyna widokowego czy przejażdżki gokartami. Dodatkowo należy też wymienić opcje wycieczki ciuchcią jadącą trasą Władysławowo – Jastrzębia Góra. Podobnie ciekawy jest też Ocean Park pełen eksponatów rozmaitych ssaków morskich w skali 1 do 1. Reprezentacyjnym deptakiem Władysławowa okazuje się popularna w całym kraju aleja Gwiazd Sportu, gdzie wyszczególnione zostały imiona oraz nazwiska sportowców polskich i z trzech państw zagranicznych. Chodnikowe wyróżnienia ciągną się przez całą ścieżkę. Od ul. księdza Merkleina do zejścia nad morze prowadzi promenada. Władysławowo zyskało także własną rozgłośnię radiową – Radio Władek, którego siedziba znajduje się bezpośrednio na plaży.

 

Co do wspomnianych powyżej imprez kulturalnych, to warto wymienić w tym zakresie między innymi Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, które odbywają się co czwartek – oczywiście tylko w trakcie trwania wakacji. Wówczas występują bandy i wokaliści oraz muzycy z rejonu całego świata. Także w okresie letnim organizowany jest we Władysławowie Jarmark Morski. Z kultura ale w nieco innym ujęciu wiąże się też parę istniejących w granicach tej miejscowości obiektów kulturalnych, do jakich zaliczyć należy chociażby Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego mieszczące się w byłej willi adiutanta generała, Prywatne Muzeum Motyli, jakie istnieje na trzecim piętrze wieży widokowej Domu Rybaka od roku 1999. Jest to własność prywatnego kolekcjonera oraz Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii – czyli tak zwana Hallerówka będąca muzeum generała Józefa Hallera. To Centrum stanowi dawna willa generała, która mieści się w rejonie ul. Morskiej.

 

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.