Niechorze - malownicza miejscowość warta obejrzenia

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Miejscowość ta początkowo funkcjonowała pod nazwą Horzewo. Jest to wioska usytuowana w północno-zachodniej Polsce, przynależąca do województwa zachodniopomorskiego. Jest częścią powiatu gryfickiego i wchodzi w skład terenów gminy Rewal. Ulokowana na Pobrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Trzebiatowskim, między brzegiem Morza Bałtyckiego oraz jeziorem Liwia Łuża od strony południowej.

 

Ogólnie Niechorze słynie jako miejscowość turystyczna tworząca tak zwane Wybrzeże Rewalskie. Jest to obszar typowo wypoczynkowy, z morskim kąpieliskiem oraz przystanią. Mieszka tam zaledwie niespełna tysiąc stałych mieszkańców. W tym rejonie znajdują się pensjonaty, pokoje gościnne, kempingi, ośrodki wczasowe oraz pola namiotowe. Jest tam także latarnia morska, wysoki klif rozciągający się w części zachodniej wsi. Samo letnie kąpielisko objęło swym zasięgiem 100 metrów linii brzegowej.

 

Niechorze posiada szlaki turystyczne – zielony Szlak Liwiej Łuzy, który zaczyna się oraz kończy przed stacją wąskotorówki. Ponadto warty pokonania jest Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego. Na szczególną uwagę zasługuje szlak imienia doktora Czesława Piskorskiego ciągnący się na odcinku od Świnoujścia przez Dziwnów, Rewal, Trzebiatów, Mrzeżyno oraz do Kołobrzegu. Jest to czerwony szlak E9 zwany Szlakiem Nadmorskim.

 

Generalnie miejscowość ta nie jest szczególnie duża, więc przybywający do niej turyści mają na celu prawdziwy wypoczynek, błogie lenistwo oraz relaks i odprężenie. Jest to możliwe dzięki panującej wokoło ciszy, spokojnej i malowniczej okolicy oraz niesamowitym warunkom środowiskowym, które pozwolą na zregenerowanie sił. Przyjeżdżające w ten zakątek rodziny przede wszystkim korzystają z atrakcji w postaci jadącej przez Niechorze linii Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Gminy Rewal. W czasie wakacji kursuje wąskotorówka zwana Ciuchcią Retro.

 

Uroku rejonowi dodają dawne rybackie kamieniczki, stare zagrody i dekoracyjne bramy wjazdowe, które umiejscowione są w pobliżu jeziora. Obiekty te wybudowane zostały na przełomie osiemnastego oraz dziewiętnastego wieku. Niechorze odznacza się natomiast na mapie kraju przede wszystkim zespołem latarni morskiej powstałym w okresie od 1863 do 1866 roku. Sama latarnia to nie wszystko, co wchodzi w skład kompleksu chętnie oglądanego przez przybywających do tej miejscowości turystów. Dodatkowym ciekawym elementem jest dom latarników, ogród z murowanym ogrodzeniem, z bogato zdobionymi furtkami oraz budynki gospodarcze zlokalizowane tuż obok. W rejonie ul. Środkowej znajduje się natomiast zabytkowa zagroda wzniesiona także na przełomie wyżej wspomnianych stuleci osiemnastego i dziewiętnastego.

 

W Niechorzu organizowane są co roku Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej mężczyzn, więc przybywając w te okolicę w sezonie typowo letnim zdecydowanie nie będziemy się nudzić. Ponadto, miłośnicy aktywności fizycznych mają także do dyspozycji zespół sportowo-rekreacyjny, gdzie są wydzielone osobne boiska do gry w różne dyscypliny – od piłki nożnej, przez siatkówkę, tenisa czy koszykówkę. Interesującym doświadczeniem jest też zwiedzenie Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które pokaże nam wszystko co istotne na temat zawodu i stylu życia rybaka. Poprzez eksponaty prezentowane na wystawach muzealnych zwiedzający mogą zaznajomić się z fragmentem kultury pomorskiej. Wabikiem zwłaszcza na maluchy jest z kolei motylarnia oraz Park Miniatur Latarni Morskich.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.