Na wycieczkę nad morze. Kierunek - Darłowo

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Darłowo stanowi stosunkowo niewielkie, polskie miasto, które jednocześnie jest gminą usytuowaną na północnym zachodzie naszego pięknego kraju. Miejscowość ta przynależy do województw zachodniopomorskiego, stanowiąc tym samym centralny punkt miejski powiatu sławieńskiego. W niniejszym tekście zwrócimy szczególną uwagę na to, dlaczego warto wybierać się konkretnie w ten rejon nadbałtycki.

Darłowo ulokowane jest w malowniczej i niesamowicie urokliwej okolicy, co przesądza o zadowoleniu z wyjazdu czy to na weekend, czy przejazdem bądź na dłuży pobyt wakacyjny. Miejscowość ta znajduje się w dolinie rzek Wieprzy oraz Grabowej, a dokładniej ulokowana jest na Pobrzeżu Koszalińskim oraz Pomorzu Zachodnim. Jak wskazują najświeższe dane na terenie tego miasta żyje ponad 14 tysięcy mieszkańców. Co istotne, Darłowo wyróżnia się na tle innych miejscowości nadmorskich przede wszystkim olbrzymią ilością rozmaitych atrakcji i zabytków. Wśród obiektów chronionych prawem należy wyszczególnić zwłaszcza wyjątkowe Śródmieście, które odznacza się unikatowością swego niebanalnego układu architektonicznego i oryginalnością urbanistyczną nawiązującą do okresu średniowiecza. W tym miejscu usytuowany jest rynek, który stanowi dokładnie środek Śródmieścia. Jest więc najważniejszym placem w całym Darłowie. Niegdyś funkcjonujący gród otaczały bramy oraz baszty i mury. Niestety większość tych elementów nie udało się zachować. Po dziś dzień pozostała tylko jedna zabytkowa brama. Równie ciekawie prezentuje się także Zamek Książąt Pomorskich. Jest to budowla w stylu gotyckim, która powstała na planie kwadratu. Posiada nietuzinkową wieżę o wysokości ponad dwudziestu metrów. Jak wskazują zapiski utrwalone na kartach historii, zamek stworzono w 1352 roku. Wówczas panował Bogusław V. Na przełomie stuleci osiemnastego oraz dziewiętnastego natomiast w opisywanym tu obiekcie wydzielono magazyny. Z czasem utworzono tam także więzienie. Dopiero w roku 1930 zaczęło istnieć muzeum. Kolejnym zabytkiem, jaki jest ważny i którego przy charakterystyce Darłowa nie wolno pominąć okazuje się Kościół Mariacki. Powstał on w 1321 roku, a kilkadziesiąt lat później dołączono do budynku wieżę kościelną, która także wchodzi w skład zabytku. Wieża ta powstała z funduszy wygospodarowanych przez księcia Bogusława VIII. Niewiele po tym natomiast dobudowana została kaplica boczna i zakrystia. Świątynia mieści w sobie sarkofagi książąt pomorskich, w tym duńskiej księżniczki Elżbiety oraz króla Danii, Norwegii i Szwecji – Eryka. Jest tam także sarkofag księżnej Jadwigi – córki Elżbiety Duńskiej oraz księcia Henryka Brunszwickiego.

Wśród interesujących zabytków znajduje się również barokowy ratusz. Jego modernizacja wiążąca się z kompleksową przebudową miała miejsce w 1725 roku. Teraz miejsce to stanowi siedzibę władz miasta Darłowo. Uwagę przybywających do miejscowości przykuwa też fontanna, która pochodzi z 1919 roku. Ma ona unikatowy posąg rybaka. Warta odwiedzenia jest też Brama Wysoka oraz Kościół św. Jerzego wybudowany w stylu gotyckim w piętnastym wieku. Oryginalną budowlą jest też Kościół św. Gertrudy, datowany na piętnaste stulecie. To obiekt bardzo oryginalny, także w koncepcji typowej dla gotyku. Wyróżniającym ten budynek elementem jest dwunastoboczny sześcian, na planie którego powstał. Przykrywa go dach namiotowy z iglicą. W środku jest gwieździste sklepienie, które udekorowane zostało przez fresk przedstawiający świętą Gertrudę będącą patronką żeglarzy. Nietuzinkowo prezentuje się też kilka zabytkowych domów i kamienic, w tym na placu Kościuszki 17, przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, a także przy ul. Powstańców Warszawskich. Interesującym kompleksem jest również zespół młyn wodnego przy ul. Kanałowej, na który składa się parę obiektów – turbinownia, ogród, dom mieszkalny, siłownia i młyn wodny.

Atrakcją dla turystów jest Marina, a więc przystań, na której mieści się około siedemdziesiąt łodzi i jachtów. Jest to port, który należy do Pomorza Zachodniego. Darłowo słynie z rejsów wodnych. W sezonie letnim organizowane są przejażdżki po rzece Wieprzy. Realizowane są systematycznie kursy tramwaju wodnego, który stanowi prawdziwą frajdę dla turystów. Także w lecie odbywają się rejsy statku wycieczkowego z Darłowa na wyspę Bornholm w Danii. W tej miejscowości organizowanych jest sporo imprez kulturalnych, w tym jedna z najpopularniejszych, tj. Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Cyklicznie odbywają się też Bałtyk Festiwal Media i Sztuka, Gala operetkowa, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Festiwal organowy przygotowywany w Kościele świętej Gertrudy, Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Reggaenwalde Festival – letnia impreza muzyki reggae. Jest i coś specjalnego dla lubiących wędkowanie, a mianowicie Ogólnopolsie Otwarte Zawody Wędkarskie, które odbywają się na morzu. Od 2010 roku organizowane są też Mistrzostwa Pomorza Breakdance.

Darłowo odznacza się też wieloma obiektami rekreacyjno-turystycznymi, w tym między innymi średniowiecznym układem urbanistycznym starego miasta. W miejscowości tej znajduje się też rozsuwany most imienia Kapitana Witolda Huberta. Przeprawa posiada wieżę kontrolną. Konstrukcja łączy Darłówko Wschodnie z Darłówkiem Zachodnim. Jest to platforma, którą przeprawiają się rowerzyści oraz piesi. Wyróżniającym obiektem okazuje się również elektrownia wiatrowa mająca dziesięć wiatraków większych wielkością oraz pięć mniejszych. Na chwilę obecną kompleks liczy aż 118 metrów, stanowiąc jeden z dominujących pod względem wysokości wiatraków w Europie. Podróżni w każdym wieku znakomicie odnajdą się w parku linowym „Nad Bałtykiem”, gdzie istnieje sześćdziesiąt atrakcji linowych rozsianych po czterech trasach – treningowej, średniej, dziecięcej oraz trudnej. Dodatkowo w parku przeprowadzane są też zjazdy tyrolskie.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.