Na wakacje do Kamienia Pomorskiego

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Jedną z ciekawych miejscowości nadmorskich położonych na terenie naszego kraju okazuje się Kamień Pomorski. To malownicze miasto usytuowane jest w województwie zachodniopomorskim a dokładniej w powiecie kamieńskim, stanowiąc siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski. Jest to popularne uzdrowisko, które ulokowane zostało tuż obok Zalewu Kamieńskiego, na Pobrzeżu Szczecińskim. Interesującą tu atrakcją okazuje się port morski, który posiada charakterystyczny basen rybacko-żeglarski.

 

Poza samymi walorami malowniczej miejscowości, do Kamienia Pomorskiego dociera masa kuracjuszy, którzy przybywają zwłaszcza po to, aby skorzystać z oferty uzdrowiska proponującego surowce lecznicze w postaci solanki czy borowiny. Dzięki temu w ośrodku mogą być leczone choroby reumatyczne oraz kardiologiczne. Przybywają tam także pacjenci z nadciśnieniem oraz z dolegliwościami neurologicznymi i ortopedycznymi. Sporo też dzieci ze schorzeniami kardiologicznymi oraz oddechowymi. Na obszarze opisywanej tu miejscowości Kamień znajduje się na chwilę obecną dokładnie pięć zakładów uzdrowiskowych, do których zaliczyć należy Sanatorium Uzdrowiskowe Gryf stanowiące pododdział szpitala Mieszko, Sanatorium Uzdrowiskowe Chrobry, Sanatorium Uzdrowiskowe Dąbrówka, Szpital Uzdrowiskowy Mieszko oraz Zakład Przyrodoleczniczy Feniks. Na samych ośrodkach leczniczych jednakże atrakcji wiążących się z Kamieniem Pomorskim nie koniec. Jest tu jeszcze więcej zabytków i wartościowych, historycznych monumentów.

 

Jako pomnik historii uznano zespół katedralny na terenie miejscowości. Ponadto warto też wspomnieć, iż charakteryzowane w niniejszym artykule miasto jest umiejscowione na szlaku zabytków sztuki romańskiej. W skład wyróżniającego Kamień Pomorski Osiedla Katedralnego wchodzą między innymi pałac biskupi, który jest reliktem renesansu, wzniesiony w piętnastym stuleciu i skrupulatnie zmodernizowany w szesnastym wieku, dom dziekana – wyjątkowo urokliwy dworek, który istnieje począwszy od osiemnastego wieku, w nim żył wynalazca butelki lejdejskiej Ewald von Kleist. Interesująca pod względem architektonicznym okazuje się także plebania katedralna oraz konkatedra świętego Jan Chrzciciela, będąca zabytkiem w stylu romańsko-gotyckim. W dziewiętnastym wieku wzniesiono również dom zakrystiana, który na chwilę obecną stanowi budowlę o charakterze mieszkalnym. Istotne i godne zwiedzenia są także dwie kanonie – dzisiejsza siedziba domu sióstr zakonnych oraz stara kanonia powstała w osiemnastym wieku będąca dzisiaj domem mieszkalnym. Nie bez znaczenia pozostaje również wirydarz gotycki, katedralny, powstały w trzynastym stuleciu oraz obwarowania katedralne, stanowiące pozostałości murów osiedla katedralnego.

 

Wyjątkowo zabytkowe jest również Stare Miasto na terenie którego znajduje się barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obiekt wybudowany został w osiemnastym stuleciu i początkowo osadzono go w stylu gotyckim. Następnie został gruntownie przebudowany. Także w tej samej kompozycji powstał ratusz opisywanej miejscowości. Posiada on charakterystyczne trój-arkadowe podcienie od wschodu, cechujące się wyjątkowo dekoracyjnym i bardzo bogatym wystrojem elewacji. Na uwagę zasługuje także niebanalny designem gmach sądu rejonowego oraz aresztu. Co więcej, warte wyszczególnienia są tez kamienice oraz obwarowania miejskie. Będąc w tym rejonie nie można pominąć widoku niesamowitej Bramy Wolińskiej, także w stylu gotyckim, która pochodzi z czternastego wieku. Jest ona na chwile obecną główną siedzibą Muzeum Kamieni. Cennym zabytkiem, chętnie odwiedzanym przez przybywających turystów jest Wieża Piastowska, jak większość obiektów, również zbudowana w kompozycji gotyckiej, pochodząca z czternastego wieku, przywierająca do miejskiej bramy. Ma specyficzną, odznaczającą ją basztę.

 

Niewiele dalej trzeba przejść, aby ujrzeć cmentarzysko słowiańskie pochodzące z okresu przedchrześcijańskiego oraz zabytkowy kościół świętego Mikołaja, będący kościołem filialnym, który został rozbudowany w siedemnastym wieku. Pełnił niegdyś rolę świątyni dla stanów nie mogących uczestniczyć w nabożeństwach odbywających się w katedrze.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.