Mielno - wieś z atrakcjami

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Mielno jest miejscowością nadmorską, która usytuowana jest na północnym Zachodzie kraju. Stanowi ona dużą, typową wieś, wchodzącą w skład województwa zachodniopomorskiego. Jest częścią powiatu koszalińskiego oraz jednocześnie siedziba gminy Mielno. Ma bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. W pobliżu znajduje się jezioro Jamno. Mielno jest elementem Wybrzeża Słowińskiego. Dysponuje chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów kąpieliskiem morskim, które czynne jest co sezon letni.

 

Na polskim wybrzeżu Mielno uchodzi za jeden z podstawowych kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych, jakie warte są odwiedzenia. Na wsi dominują wczasowicze, gdyż mieszkańców stałych jest niewielka grupa nieprzekraczająca nawet dwóch tysięcy dwustu osób. Atrakcyjne położenie na samym początku mierzei ciągnącej się między jeziorem oraz Bałtykiem sprawia, że rok rocznie zwiększa się liczba podróżnych wędrujących w tę okolice. W okresie 1975 do 1998 wieś przynależała do terytorium województwa koszalińskiego. Na długości równo stu metrów ciągnie się kąpielisko letnie – Mielno 216, do którego wejście znajduje się przy ul. Kościuszki. Z wymienionego zbiornika wodnego można bez problemów korzystać chociażby z tego względu, iż niespełna trzy lata temu stwierdzono, iż kąpielisko spełnia wszelkie wymogi jakościowe narzucone dla wody w tego rodzaju zbiornikach przez Unię Europejską. Sezon letni dla kąpieliska wyznaczono na całe wakacje szkolne, a zatem od 1 lipca do ostatniego dnia sierpnia.

 

Mielno kusi jednakże nie tylko walorami przyrodniczymi i geograficznie korzystnym położeniem. Równie ciekawe są tu przeróżne obiekty zabytkowe o dużej wartości historycznej. Zabudowa warta wyszczególnienia podczas charakterystyki tego obszaru to przede wszystkim cała okolica ulicy Kościelnej, która stanowi swego rodzaju resztkę dawnego gródka z przełomu dziewiątego oraz dziesiątego stulecia. Nie można podczas zwiedzania pominąć również Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Interesująca okazuje się też zabudowa ul. Nadbrzeżnej. Najważniejszym, bo reprezentacyjnym deptakiem Mielna jest ulica Bolesława Chrobrego. Na terenie wsi ulokowane zostały natomiast cztery główne symbole zabytkowe, które formalnie chronione są prawem. Poza wspomnianym powyżej kościołem z piętnastego stulecia, jest to również willa przy ul. Kościuszki 11, będąca obiektem szachulcowym wywodzącym się z pierwszych lat dwudziestego wieku, pensjonat będący drewnianym budynkiem, mieszczący się przy ul. 1 Maja 13 oraz park dworski wybudowany i oddany do użytku na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego stulecia. Charakterystycznym elementem krajobrazu Mielna okazuje się nietypowa rzeźba jelenia, który stoi przed placówką Urzędu Gminy w rejonie ul. Chrobrego. Ten monument, mimo że w swojej obecnej lokalizacji znajduje się dopiero od maja 1999 roku, stworzony został w okresie międzywojennym. Najpierw postawiono rzeźbę przed muszlą koncertową, a poźniej zmieniono miejsce jej usytuowania na ul. Parkową. Równie nietuzinkowy jest pomnik Syreny z tarczą i mieczem, który zrobiony został z metalizowanego betonu. Jest on postawiony na niewysokim cokole w okolicy ul. Piastów 10. Dojście do tego zabytku najprostsze jest od ulicy Cichej. Jeszcze jednym elementem wartym wyszczególnienia okazuje się Pomnik Morsa, który jest najmłodszym obiektem tego typu. Istnieje od lutego 2010 roku w rejonie głównego wejścia na mieleńską plaże. Ma stanowić wizytówkę miejscowych Morsów preferujących zażywanie kąpieli w zimnej wodzie. Autorem rzeźby jest Robert Sobociński.

 

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.