Międzyzdroje - główna atrakcja na wybrzeżu Bałtyku

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybierając się nad polskie morze, nie można pominąć jednego z najpiękniejszych jego rejonów, a mianowicie niewielkiego miasta o nazwie Międzyzdroje. O tej niesamowicie malowniczej i przyciągającej turystów krainie słyszał chyba każdy z nas. Co takiego jest na tym obszarze, że opłaca się w ten kierunek udawać?

Międzyzdroje to miasteczko, w którym na stałe żyje nawet mniej niż sześc tysięcy mieszkańców. W gruncie rzeczy jednak niesamowite okazuje się to, że w sezonie wakacyjnym przybywa tu blisko czterdzieści tysięcy podróżnych! Mimo tak ogromnego oblężenia w okresie letnim, Międzyzdroje utrzymują swój specyficzny klimat. Teren zwabiający turystów to zwłaszcza rozległa plaża, która bez względu na liczbę przybywających jest zawsze bardzo czysta i w pełni bezpieczna. Centralnym punktem plaży okazuje się przestronne molo. Wchodząc na jego konstrukcję można obejrzeć Świnoujście, a także górę Gosań, która sięga swą wysokością prawie stu metrów! To wzniesienie górskie na naszych wybrzeżu jest najwyższe. Międzyzdroje usytuowane są dokładnie w północno-zachodniej części regionu zachodniopomorskiego. Przynależny do powiatu kamieńskiego, stanowiąc jednocześnie siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Międzyzdroje. Swoje uroki krajobrazowe zawdzięcza także urokliwemu ulokowaniu na wyspie Wolin, bezpośrednio leżącej nad Morzem Bałtyckim.

Miasteczko słynie z tego, iż stanowi ośrodek turystyczny oraz typowy kurort wypoczynkowy. Tętni życie zwłaszcza w sezonie, ale nie oznacza to, że w Międzyzdrojach nie ma co robić przykładowo późną jesienią. Wśród wyróżniających ten obszar imprez, jakie systematycznie są organizowane wyszczególnić należy przedsięwzięcie cykliczne, przygotowywane co rok pod nazwą Europejski Festiwal Gwiazd. Ponadto kusi też fakt wcześniej wspomnianej wyspy Wolin oraz bliska odległość od innych regionalnych atrakcji. Zaledwie trzynaście kilometrów dzieli Międzyzdroje od Świnoujścia. Niewiele dalej jest stąd również do Kamienia Pomorskiego, także wartego zwiedzenia. Zaledwie trzy kilometry od Międzyzdrojów znajduje się popularne jezioro Wicko Małe, zatoka Zalewu Szczecińskiego. Jak wskazują dane sprzed kilku lat, miejscowość zajmuje zaledwie 4,5 kilometra metrów kwadratowych, ale mimo wszystko potrafi „zmieścić” wszystkich zjawiających się w jej granicach turystów i to coraz częściej nie tylko z Polski, ale również z obszarów zagranicznych.

Przejdźmy teraz na moment do charakterystyki Międzyzdrojów pod względem geograficznym. Miejscowość przez kilkadziesiąt lat, a dokładniej w latach 1946 – 1998, stanowiła miasto administracyjnie przynależące do województwa szczecińskiego. Pod zawsze wabiły wczasowiczów naturalne warunki panujące na tym terenie, a dokładniej jego atrakcyjne położenie przyrodnicze. W Międzyzdrojach znajdują się bowiem dwa miejskie kąpieliska nadmorskie, a ściślej jest to zbiornik wodny Międzyzdroje Zachód, który ciągnie się na zachód 500 metrów od mola, z pominięciem pasa bezpieczeństwa na odcinku pięćdziesięciu metrów oraz drugie kąpielisko – Międzyzdroje Wschód, które rozciąga się od mola w kierunku wschodnim 500 metrów. Przy kąpieliskach są piaszczyste i rozległe plaże, malownicze wzniesienia oraz bliska obecność Wolińskiego Parku Narodowego. Ponadto występują tu także historyczne obiekty, które stanowią przeważnie zabytkowe zabudowania o charakterze uzdrowiskowym. Warty odwiedzenia okazuje się też Park Zdrojowy umiejscowiony w nadmorskim zakątku Międzyzdrojów.

 

Pamiątkowe zdjęcie koniecznie musimy pstryknąć na Promenadzie Gwiazd oraz na molo, którego długość wynosi prawie czterysta metrów. Molo jest nie tylko turystyczną konstrukcją, ale także przystanią morską. Z niej odbywają się stałe rejsy w kierunku Świnoujścia oaz portów niemieckich Uznamu. Międzyzdroje słyną z częstych odwiedzin celebrytów, czego wyrazem jest gabinet figur woskowych – Gabinet Gwiazd. Niesamowitą atmosferę zapewni kino „Eva”, które prosperuje od 2009 roku. Warte wymienienia są też obiekty umiejscowione na terytorium Wolińskiego Parku Narodowego, a wśród nich między innymi Zagroda Pokazowa Żubrów czy Muzeum Przyrodnicze, które posiada okazy żywych bielików w wolierach. Dla miłośników architektury natomiast zachętą do odwiedzenia Międzyzdrojów są kaplica Stella Matutina czy Kościół świętego Piotra Apostoła. Dla zwolenników przyrody i obcowania na łonie natury – dwa punkty widokowe – Kawcza oraz Gosań.

Wybierając się na wczasy do Międzyzdrojów powinniśmy zarezerwować wcześniej miejsce noclegowe. Wprawdzie jest tam aż kilkadziesiąt ośrodków turystyczno-wczasowych, w których można się zakwaterować, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, ale mimo wszystko miasteczko nie jest duże, a turystów z roku na rok regularnie przybywa. Warto jednakże docenić fakt, iż Międzyzdroje na przyjęcie tak pokaźnego grona wczasowiczów są świetnie przygotowane, co przejawia się chociażby szerokim wachlarzem dostępnych rozmaitych form noclegowych. Nie brakuje tam zarówno ekskluzywnych hoteli, pensjonatów, zakładów uzdrowiskowych, jak także placówek typowo kolonijnych, pól biwakowych, domów turystycznych, hosteli i schronisk oraz innych form zbiorowego zakwaterowania a także prywatnych kwater w gospodarstwach agroturystycznych.

Przez Międzyzdroje przechodzi kilka ciekawych szlaków turystycznych, w tym czerwony E9 Szlak Nadmorski imienia doktora Czesława Piskorskiego, niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim, czarny Szlak Przez Kawczą Górę do Żubrowiska oraz zielony Szlak Leśny prowadzący przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie. Przebiega tamtędy także Międzynarodowy szlak rowerowy rozchodzący się dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wyróżniany i doceniany silnie przez turystów wybierających aktywny odpoczynek jest też Zachodniopomorski Szlak Żeglarski oraz Szlak Świętego Jakuba. Wszyscy ci, którym zależy na podziwianiu widoków mogą wziąć udział w krótkich rejsach organizowanych po Morzu Bałtyckim. Są to tradycyjne wycieczki wypływające z międzyzdrojowskiego molo. Regionalny punkt PTTK proponuje także sporo atrakcji dodatkowych,w tym wypady w inne zakątki regionu.

Co do wspomniane we wcześniejszych fragmentach niniejszego tekstu architektury, to warto wyszczególnić tu nie tylko obiekty o charakterze sakralnym. Poza świątyniami jest tu zabytkowych i niebanalnych wizualnie wiele miejsc. Do takich symboli wyróżniających Międzyzdroje wśród innych miejscowości nadmorskich należy zaliczyć zwłaszcza sam układ przestrzenny miasta, który tworzony jest łącznie przez sześćdziesiąt dziewięć ulic z placem Neptuna. Popularne w mieście jest też stosunkowo duże osiedle mieszkaniowe Lubiewo. W Międzyzdrojach znajduje się też spora ilość różnorodnych zabudowań historycznych i Park Zdrojowy, który też objęty jest ochroną konserwatorską. Oczywiście wabikiem na turystów jest molo, które posiada tak zwaną szafkę meteorologiczną stanowiącą element małej architektury. Jej funkcja jest typowo informacyjna – na przedstawiać aktualne warunki atmosferyczne panujące w mieście. Szafka ta jest zwieńczona tympanonami skierowanymi w cztery kierunki świata. Uosabiają one zoomorficzne scenki – pszczoły dookoła ula 9południe), nietoperz (północ), piejący kogut (wschód) oraz lecąca sowa (zachód).

Jak zatem widać, jadąc w kierunku polskiego Bałtyku nie ma co zastanawiać się wyłącznie nad odwiedzeniem miejscowości wyjątkowo dużych takich jak Gdańsk, Sopot czy Gdynia. Równie ciekawie, a przy okazji bardzo klimatycznie, może być w nieco mniejszych zakątkach naszego wybrzeża. Międzyzdroje pokazują, że nie chodzi o nowoczesność, ale przede wszystkim o atrakcje, które będą wiązały się z możliwością połączenia praktyczności z przyjemnością. W tej miejscowości zdecydowanie jest co robić, pomimo faktu, iż nie należy ona do największych turystycznych obszarów Polski. Bywają okazalsze kurorty. Międzyzdroje warto odwiedzić chociażby po to, aby móc chwilę czasu spędzić na łonie natury, w otoczeniu parków krajobrazowych, wzniesień i fal morskich. Niekoniecznie miasto to musi być naszym wakacyjnym punktem docelowym, równie dobrze możemy potraktować wypad w Międzyzdroje, jako jeden z elementów naszych wczasów – przystanek w podróży po miejscowościach nadmorskich.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.