Kadyny - niezapomniane wczasy nad morzem

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybierając się na wakacje nad polskim Bałtykiem, wcale nie musisz brać pod powagę tylko standardowych, szeroko rozpowszechnionych atrakcji turystycznych, lecz również warto się zastanowić nad miejscem nieco mniej obleganym, ale które będzie za to nieco oddalone do całego zgiełku miejskiego, w którym będzie można się zrelaksować i odprężyć. Jednym z takich obszarów na geograficznej mapie regionów nadmorskich w naszym kraju jest miejscowość Kadyny.

 

Kadyny to wioska, która zasłynęła w historii z postaci cesarza Wilhelma II, który szczególnie uwielbił sobie te tereny. Wyróżniającym owy zakątek walorem są przede wszystkim czyste plaże, które nad Zalewem Wiślanym zaliczane są do najbardziej zadbanych. Ponadto miejscowość kusi niesamowitymi widokami rozpościerającymi się dookoła. Wszędzie pojawiają się rozliczne wzgórza oraz wzniesienia ciągnące się do wybrzeża. Poza urokami krajobrazowymi nie brakuje tam także wspaniałych atrakcji, do których zaliczyć należy przede wszystkim przepiękny pałacyk, pozostałość po cesarzu Wilhelmie II. Kadyny goszczą turystów w dworskim hotelu, który usytuowany jest w zabudowaniach obiektu. W najbliższej odległości przebiegają również lasy, gdzie znajdują się dorodne okazy jelenia Sika. Wabikiem, szczególnie na najmłodszych, przez lata była także pobliska stadnina koni. Do zwiedzenia jest również klasztor franciszkanów. Także w Kadynach znajduje się najstarszy polski dąb.

 

Generalnie sama nazwa miejscowości podchodzi od niemieckiego określenia Kadinen. Dokładna lokalizacja wsi to województwo warmińsko-mazurskie, powiat elbląski, gmina Tolkmicko. Obszar ten jeszcze parędziesiąt lat temu wchodził w skład dawnego regionu elbląskiego. Przez lata teren słynął z Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które od 1994 roku przekształcone zostało w Stadninę Koni Skarbu Państwa Kadyny, a w 2009 roku zlikwidowane. Jak wskazują miejskie legendy, nazewnictwo wsi pochodzi od księżniczki Kadyny, która była rzekomą, historyczną założycielką tej miejscowości. Niestety nie wiadomo, ile w tej opowieści jest prawdy, gdyż nie ma żadnych konkretnych zachowanych do tego czasu zapisków na ten temat. Nazwa potwierdzona została zatem wyłącznie przez utartą z pokolenia na pokolenie legendę. Z miejscowości jest zaledwie 23 kilometry do Elbląga, zatem nie ma problemu w razie ewentualnej nudy, aby dostać się do bardziej tłocznego regionu nadmorskiego. Kadyny znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej oraz Rezerwatu Kadyński Las, na trasie Kolei Nadzalewowej. W wyżej wspomnianym parku można natrafić na atrakcję geograficzną w postaci ściany niedziałającego już obecnie wyrobiska iłów elbląskich. Najwięcej urlopowiczów zjawia się jednak w tym miejscu ze względu na niepowtarzalny kompleks plażowy Srebrna Riwiera, w skład którego wchodzą plaża, boisko do gry w siatkówkę plażową, tawerna oraz oryginalne nabrzeże z lampami oświetleniowymi o charakterze zabytkowym. W tej wsi odbywają się także Otwarte Mistrzostwa Warmii i Mazur w skokach przez przeszkody.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.