Jastarnia - perła nadbałtyckich rejonów

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Pełna atrakcji, urokliwa pod względem krajobrazowym, dysponująca rozległą i piaszczystą plażą, chętnie odwiedzana przez turystów. Taka jest w wielkim skrócie malownicza Jastarnia, a więc miejscowość położona na Mierzei Helskiej, mniej więcej w jej połowie. Przybywają do tego zakątku nadmorskiego turyści z całego kraju i nie tylko z Polski, ale też z obszarów zagranicznych, bowiem znajdują tu to, co w udanych wczasach jest najważniejsze, a mianowicie przyjemny i relaksacyjny pobyt wśród przepięknych widoków oraz szereg niebanalnych propozycji spędzenia wolnego czasu nietuzinkowo. O tym, co Jastarnia proponuje wczasowiczom przekonasz się z naszego tekstu.

Jastarnia jest magnesem na turystów. Przybywają do niej wczasowicze z wielu powodów, ale zwłaszcza z faktu bliskiej obecności naszego Bałtyku. Można poleżeć na szerokiej, bezpiecznej i czystej oraz zadbanej plaży, zjeść smaczną rybkę w popularnej smażalni czy uprawiać sporty wodne, a nawet ekstremalne. Umiejscowiona w tak charakterystycznym miejscu na mapie jest idealnym wariantem dla turystów w każdej grupie wiekowej – tak dla młodzieży, jak i par, singli, ludzi w wieku starszym czy całych rodzin bądź paczek znajomych. Zdecydowanie nie będziemy się tam nudzić. Zajęcie znajdzie dla siebie każdy, bez względu na preferencje i zasobność portfela. Od strony otwartego morza rozciągają się przez całą Jastarnię imponujące wydmy. Jest tam także wiele kąpielisk morskich, a dokładniej lubiący pluski w wodzie mogą skorzystać z aż sześciu letnich zbiorników wodnych takich jak kąpielisko Kuźnica „Kościół”, do którego wejście znajduje się od ulicy Helskiej, ma około stu metrów linii brzegowej, kąpielisko Jurata Międzymorze z wejściem od strony ul. Międzymorze, także obejmuje sto metrów linii brzegowej, kąpielisko Jastarnia „Leśna” - wejście prowadzi od ul. Leśnej, podobnie jak wcześniej wymienione kąpieliska także uwzględnia sto metrów linii brzegowej, Jastarnia „Nadmorska-Plażowa” z wejściem od ul. Nadmorskiej oraz Plażowej, 100 metrów linii brzegowej, Jastarnia „Zdrojowa” z wejściem od ul. Sychty i Zdrojowej, 200 metrów linii brzegowej i wreszcie kąpielisko Jastarnia „Ogrodowa” z wejściem umiejscowionym przy ul. Ogrodowej, 100 metrów linii brzegowej.

 

Jastarnia często jest jednym z przystanków turystycznych, a więc niekoniecznie musi stanowić główny punkt wakacyjnej wyprawy. Sprzyja temu, aby odwiedzić ją chociażby przejazdem jej umiejscowienie w województwie pomorskim, w powiecie puckim, a więc w miejscu wylotowym, prowadzącym do kilku innych kurortów turystycznych całego regionu. Przyjeżdżający do Jastarni mają sposobność nie tylko pokąpania się w kąpielisku czy połażenia po plaży. Równie dobrze mogą pozwiedzać. Warty uwagi zabytek tej okolicy to między innymi kaplica i kościół, które wyróżniają się swą architekturą. Istnieją one od przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia. Kaplicę ufundowała Urszula Przebendowska. Powstała ona w roku 1755, z kolei świątynia istnieje od 1836 roku. Ze względu na specyficzne ulokowanie, jak również biorąc pod uwagę atrakcje turystyczne tego zakątka, do dwudziestego stulecia wioskę zamieszkiwali głównie rybacy. Te warunki posłużyły z czasem do tego, aby uznać Jastarnię za miejscowość uzdrowiskową. Rząd oficjalnie pozwolił na rozpoczęcie na terenie tej miejscowości konkretnej działalności zakładów lecznictwa. Dlatego też do Jastarni przybywają tabuny turystów – kuracjuszy. Zabytkami, jakie warto zwiedzić czy to będąc w uzdrowisku Jastarni czy przelotem na wycieczce, są bez wątpienia Skansen Fortyfikacji z 1939 roku, Muzeum Pod Strzechą, Kapliczka świętej Rozalii, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Port rybacki, Cmentarzowa Góra, Ośrodek Oporu Jastarni – a więc specyficzna pozycja obronna, która jest jednym z charakterystycznych elementów Rejonu Umocnionego Hel. Na nią składają się natomiast cztery pokaźne schrony bojowe o nazwach Sęp, Sokół, Sabała oraz Saragossa. Ponadto w okolicy znajdują się też pozostałości, w zasadzie ruiny, niemieckich instalacji przeciwlotniczych. W roku 1881 wioskę „ozdobił” kolejny obiekt – zabytkowa dziś chata rybacka, w której znajdują się eksponaty dosłownie wyrzucone przez morze – są to części statków, łódek i okrętów. W bosmanacie portu można natomiast natrafić na zbiory rybackie. W 1936 roku powstał z kolei dom modernistyczny, który istnieje przy ul. Ogrodowej. Podobne zbudowano też w latach mniej więcej trzydziestych minionego stulecia przy ul. Sychty oraz Rybackiej. Warta przejścia jest tez ściezka przyrodniczo-dydaktyczna „Torfowe Kłyle”. Za atrakcję regionu można również uznać latarnię morską oraz lądowisko. Ci bardziej wygodni i ceniący komfort wczasowicze mogą natomiast skorzystać z nieco innych rozrywek, w tym usług oferowanych przez czterogwiazdkowy hotel SPA – Dom Zdrojowy.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.