Dąbki - wakacyjny strzał w dziesiątkę

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Szukasz interesującego Cię punktu docelowego na wakacje? Nie masz pomysłu na to, jak połączyć wypoczynek z relaksem i zwiedzaniem? Chcesz obcować z przyrodą? Jeżeli tak, to bez dłuższego zastanowienia wybierz się na wycieczkę do miejscowości Dąbki.

 

Dąbki to wieś o charakterze uzdrowiskowym, która znajduje się na północnym zachodzie Polski. Leży w województwie zachodniopomorskim, a ściślej w powiecie sławieńskim. Należy do gminy Darłowo. Jest tuż nad Morzem Bałtyckim, niedaleko jeziora Bukowo, w pobliżu Darłowa (odległość zaledwie 7 kilometrów). Usytuowana na Wybrzeżu Słowińskim, malownicza i niesamowicie piękna miejscowości kusi coraz częściej zmęczonych dużymi miastami turystó, którzy pragną zrelaksować się w ciszy i spokoju. Jak wskazują dane statystyczne z minionych lat, na terenie Dąbków żyje niespełna 300 stałych mieszkańców! Z pewnością na zbytnie zatłoczenie nie ma co narzekać, jednak kierując się tam, trzeba się przygotować, że bez wątpienia nie my jedni postanowiliśmy uciec w tej rejon nadmorski.

 

Dąbki są miejscem turystycznym, ponieważ posiadają sporo ośrodków wypoczynkowych oraz sanatoryjnych. W sezonie wakacyjnym jest tu zatem cała masa kuracjuszy i urlopowiczów z obszarów niemal całego kraju, a także z zagranicy. Przybywają tu ludzie w różnorodnych kategoriach wiekowych, którzy chcą poprawić swą kondycję zdrowotną, ale także wyciszyć się czy poddać rozmaitym zabiegom urodowym. Przybywając do tego kurortu letniego, bo tak nazwać można Dąbki, ciężko jest się nie odprężyć, chociażby ze względu na walory krajobrazowe. Uzdrowisko znajduje się zaraz przy leśnej promenadzie, dookoła której rozciągają się rzędy pokaźnych sosen. Panuje tam klimat typowo morski, w powietrzu unosi się zdrowotny jod. Dotlenienie gwarantują silnie porastające okolicę lasy. Uroku dodaje natomiast piaszczysta i czysta plaża. Jest to świetne miejsce także dla pacjentów, którzy leczą się na wielorakie alergie czy uczulenia oraz mają problemy z tarczycą bądź schorzeniami dróg oddechowych. Przybywają do tego zakątku całe rodziny, które chcą poprawić swoją odporność oraz zahartować się na zimę.

 

O Dąbkach pisano już dawno temu. Na kartach historycznych utrwaliła się wzmianka o tym, że była do miejscowość, przez którą przebiegał szlak handlowy prowadzący z Ustki do Koszalina. Tam także kupcy i sprzedający się zatrzymywali, bowiem w miejscowości znajdowała się popularna karczma. Kiedyś w odniesieniu do tego rejonu używano nazwy Nowa Rzeka i z takim określeniem można się spotkać chociażby w zapiskach Świętopełka II. Obecnie Dąbki słyną jednak z obiektów sanatoryjnych, które posiadają spore pokłady zdrowotnej borowiny i wód chlorkowo-sodowych. Prowadzone są zatem leczenia z zakresu laryngologii, dermatologii, kardiologii czy reumatologii i pulmonologii.

 

Atrakcją dla przybywających do Dąbek jest także Słowiński Park Narodowy i tak zwane ścieżki zdrowia. Wszędzie można się natknąć na kramiki z pamiątkami, nie ma kłopotu z wykupieniem rejsu statkiem turystycznym, można pospacerować plażą, opalać się czy uprawiać różne dyscypliny sportowe. Są także pewne obiekty do zwiedzenia, w tym stara chałupa z 1855 roku, która była kiedyś elementem zagrody rybackiej. Jest to relikt rybackiego budownictwa całego regionu Pomorza Środkowego.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.