Łeba - dlaczego warto się do niej wybrać?

Ocena: 10.0/10

Liczba ocen: 1

Oceń tą aktualność:

Łeba jest usytuowana na północy Polski. Jest to miasta i gmina zaliczane do rejonu województwa pomorskiego, znajdujące się na terenie powiatu lęborskiego. Znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim malownicza miejscowość położona jest między dwiema przepływającymi przez nią rzekami – Chełstem oraz Łebą. Teren ten jest warty wyróżnienia głównie z tego względu, że stanowi urokliwe kąpielisko z portem morskim.

 

Kiedyś działało na obszarze tego miasta Państwowe Gospodarstwo Rybackie Łeba. Na chwilę obecną, udając się w ten przepiękny zakątek Polski nie można pominąć atrakcji w postaci Słowińskiego Parku Narodowego, który rozciąga się na powierzchni niemal całego miasteczka. Walorem turystycznym są specyficzne ruchome wydmy oraz dwa krystaliczne jeziora – Gardno i Łebsko. W kierunku wschodnim natomiast ulokowane jest jezioro Sarbsko. Tam także znajduje się Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska, który funkcjonuje od 1976 roku. Jak zatem widać osoby, które kochają otoczenie przyrody nie będą się w Łebie nudziły.

 

W mieście tym znajdą dla siebie konkretne zajęcie również i zapaleni miłośnicy aktywności fizycznej i sportów, w tym na pewno dyscyplin typowo wodnych, gdyż to właśnie w Łebie organizowane są cyklicznie odbywające się zawody w windsurfingu, które są uwzględniane w klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfingu Euro-Cup a więc tak zwane Allegro Cup. Na tym jednak walorów Łeby nie koniec, bowiem sporo jest tu do zrobienia też dla wczasowiczów chcących nieco pozwiedzać. W miejscowości znajdują się resztki dawnych murów kościoła świętego Mikołaja. Obiekt wzniesiony był w czternastym stuleciu. Osadzono go w stylu gotyckim. Znajdował się na zachodnim brzegu Łeby, a więc w części określanej mianem Starej Łeby. Warte uchwycenia chociażby na pamiątkowych zdjęciach są też starodawne domeczki rybackie, które ulokowane są przy głównej ulicy reprezentacyjnej miasta Łeba. Znajdują się tuż nad kanałem portowym. Generalnie zakątek ten jest pełen przeróżnych zabytków kultury Słowińców. Są tam też relikwie świętego Jakuba Apostoła oraz ciekawiący zwłaszcza maluchy Park dinozaurów Łeba Park, który otwarto w roku 2010. Wabikiem na dzieciaki okazują się też lunaparki, które są dwa – jeden zaraz obok kanału portowego, a drugi „Krasnal”. Przyciągnąć potrafi też Labirynt Park Łeba a więc olbrzymi, uznawany jak dotąd za największy labirynt 3D w całej Polsce.

 

Nieco starsi i mnie żądni emocji mogą obejrzeć zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który stworzony został w 1683 roku w stylu barokowym. Posiada charakterystyczną wieżę szachulcową wywodzącą się z osiemnastego stulecia. Co do turystyki natomiast to warto również wspomnieć o tym, że wczasowicze nierzadko przybywają do Łaby może nie tyle pozwiedzać, co przede wszystkim wypocząć. Mają do tego okazję, gdyż znajduje się tam kilka sporych kąpielisk typu kąpielisko centralne przy plaży A oraz kąpielisko przy plaży B i C.

Zdjęcia

Wczasy i noclegi nad morzem, apartamenty i kwatery, wakacje © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.